Upper Thames River Conservation Authority Staff

CommForestry4

• Telephone: 519-451-2800
• Fax: 519-451-1188
• General e-mail: infoline@thamesriver.on.ca
• Mail: 1424 Clarke Road, London, Ontario, Canada  N5V 5B9


General Manager/Secretary-Treasurer – Ian Wilcox (519-451-2800 ext 259)

 

Water & Information Management Unit

Manager, Water & Information Management – Chris Tasker, P.Eng. (519-451-2800 ext 238)

Supervisor, Water and Erosion Control Structures – David Charles, P.Eng. (519-451-2800 ext 244)

Dam Maintenance Mechanic – Ian Rowbotham (519-951-7225 ext 373)

Dam Maintenance Mechanic – Jeff Cantelon (519-951-7225 ext 356)

Senior Water Resources Engineer – Mark Helsten, P.Eng. (519-451-2800 ext 241)

Senior Water Resources Engineer – Mark Shifflett, P.Eng. (519-451-2800 ext 239)

Water Resources Technician – Cristal Hart (519-451-2800 ext 299)

Water Resources Project Specialist – Mahmoud Reza Pejam (519-451-2800 ext 288)

Systems Specialist – Randy Bettinger (519-451-2800 ext 286)

Information Management Specialist – Grant Wilkins (519-451-2800 ext 283)

Environmental Planning & Regulations Unit

Manager, Environmental Planning & Regulations – Tracy Annett, MCIP, RPP (519-451-2800 ext 253)

Environmental Engineer – Imtiaz Shah, Ph.D., P.Eng. (519-451-2800 ext 287)

Land Use Regulations Officer – Mark Snowsell (519-451-2800 ext 245)

Land Use Regulations Officer – Karen Winfield (519-451-2800 ext 237)

Land Use Regulations Officer – Brent Verscheure (519-451-2800 ext 318)

Land Use Planner – Spencer McDonald (519-451-2800 ext 228)

Land Use Planner – Christine Creighton (519-451-2800 ext 293)

Environmental Regulations Technician – Cari Ramsey (519-451-2800 ext 289)

Hydrogeologist – Linda Nicks, P.Geo. (519-451-2800 ext 292)

Senior Information Management Analyst – John Campbell (519-451-2800 ext 258)

Source Protection Coordinator – Jenna Allain (519-451-2800 ext 223)

Source Protection Administrative Assistant – Deb Kirk (UTRCA 519-451-2800 ext 256 or SCRCA 519-245-3710 ext 246)

Source Protection Policy and Risk Management Advisor – Jessica Schnaithmann (519-451-2800 ext 307)

Source Protection Policy and Risk Management Advisor – Katie Ebel (519-451-2800 ext 294)

Note: Source protection planning in the Thames-Sydenham and Region includes staff from the Upper Thames River, Lower Thames Valley (LTVCA), and St. Clair Region (SCRCA) Conservation Authorities.

Conservation Services Unit

Manager, Conservation Services – Brad Glasman, P Eng (519-451-2800 ext 251)

Resource Specialist – Karen Pugh (519-451-2800 ext 252)

Conservation Services Specialist – Craig Merkley (519-451-2800 ext 235)

Conservation Services Technician – Alison Regehr (519-451-2800 ext 295)

Agricultural Soil & Water Quality Technician – Michael Funk (519-451-2800 ext 305)

Agricultural Soil & Water Quality Technician – Tatianna Lozier (519-451-2800 ext 233)

Forester – John Enright, RPF (519-451-2800 ext 243)

Forestry Technician (Habitat) – Jay Ebel (519-451-2800 ext 242)

Forestry Technician (Vegetation) – Brenda Gallagher (519-451-2800 ext 260)

Health & Safety Specialist – Cari Ramsey (519-451-2800 ext 289)

TOP

Watershed Planning, Research & Monitoring Unit

Manager, Watershed Planning, Research & Monitoring – Chris Harrington (519-451-2800 ext 229)

Water Quality Specialist – Karen Maaskant (519-451-2800 ext 246)

Monitoring Technician – Karla Young (519-451-2800 ext 271)

Geographic Information Systems (GIS) Specialist – Terry Chapman (519-451-2800 ext 249)

Geographic Information Systems (GIS) Specialist – Phil Simm (519-451-2800 ext 247)

Data Technician – Tracey Haycock (519-451-2800 ext 273)

Project Manager, Thames River Water Management Plan – Tara Tchir (519-451-2800 ext 261)

Terrestrial Biologist – Cathy Quinlan (519-451-2800 ext 234)

Aquatic Biologist – Michelle Fletcher (519-451-2800 ext 250)

Species at Risk Biologist – Scott Gillingwater (519-451-2800 ext 236)

Lands & Facilities Unit

Manager, Lands & Facilities – Alex Shivas (519-451-2800 ext 227)

Lands & Facilities Supervisor – Bill Mackie (519-451-2800 ext 278)

Facilities Management Technician – Matt McCutcheon (519-951-7225 ext 369)

Fleet Management Technician – Eric Stockmann (519-951-7225 ext 359)

Fleet Management Technician – Stewart Cahill (519-951-7225 ext 358)

Land Management Technician (UTRCA Lands) – Karen Wilkie (519-451-2800 ext 263)

Land Management Supervisor – Dan Jones (519-451-2800 ext 281)

Land Management Technician – Brandon Williamson (519-451-2800 ext 296)

Land Management Technician – Mike Knox (519-451-2800 ext 298)

Land Management Technician – Jason Belfry (519-451-2800 ext 280)

Conservation Areas Unit

Manager, Conservation Areas – Jennifer Howley (519-451-2800 ext 265)

Superintendent, Fanshawe Conservation Area – Steve Musclow (519-951-6181 ext 366)

Assistant Superintendent, Fanshawe Conservation Area – Ben Dafoe (519-951-6181 ext 361)

Assistant Superintendent, Fanshawe Conservation Area – Damian Schofield (519-951-6181 ext 360)

Conservation Area Clerk, Fanshawe Conservation Area – Mary Ellen Kyte (519-951-6181 ext 367)

Superintendent, Pittock Conservation Area – Justin Skrypnyk (519-539-5088 ext 21)

Assistant Superintendent, Pittock Conservation Area – Sean Howley (519-539-5088 ext 22)

Conservation Area Clerk, Pittock Conservation Area – Sarah Eaton (519-539-5088)

Superintendent, Wildwood Conservation Area – Paul Switzer (519-284-2292 ext 431)

Assistant Superintendent, Wildwood Conservation Area – Diana Griffin (519-284-2292 ext 424)

Assistant Superintendent, Wildwood Conservation Area – Ryan Mullin (519-284-2292 ext 428)

Conservation Area Clerk, Wildwood Conservation Area – Karen Sockett (519-284-2292 ext 434)

TOP

Community & Corporate Services Division

Manager, Community & Corporate Services – Teresa Hollingsworth (519-451-2800 ext 226)

Supervisor, Community Education – Vanni Azzano (519-284-2829 ext 422)

Supervisor, Community Education  – Karlee Flear, OCT (519-451-2800 ext 254)

Community Education Technician – Pat McLean (519-451-2800 ext 272)

Community Education Technician – Kim Gilbert (519-451-2800 ext 284)

Community Education Specialist – Maranda MacKean, OCT (519-284-2829 ext 423)

Community Partnership Specialist – Julie Welker (519-451-2800 ext 255)

Community Partnership Specialist – Brad Hertner (519-451-2800 ext 274)

Community Partnership Specialist – Linda Smith (519-451-2800 ext 224)

Administrative Assistant – Michelle Viglianti (519-451-2800 ext 222)

Office Manager – Nora Pond (519-451-2800 ext 0 or 221)

Supervisor, Finance & Accounting – Christine Saracino (519-451-2800 ext 232)

Human Resources/Payroll Administration – Sharon Viglianti, CPM (519-451-2800 ext 225)

Human Resources Assistant – Mary Sloan, PCP (519-451-2800 ext 277)

Accounts Payable/Receivable Administrator – Denise Quick, AMCT (519-451-2800 ext 231)

Accounting Clerk – Michelle McDonald (519-451-2800 ext 279)

Marketing Specialist – Steve Sauder, CPF (519-451-2800 ext 275)

Communication Specialist – Eleanor Heagy (519-451-2800 ext 276)

Graphic Design Specialist – Ryan McNaughton (519-451-2800 ext 248)

Fanshawe Pioneer Village

Executive Director, Fanshawe Pioneer Village – Shanna Dunlop (519-457-1296)

TOP